Međunarodna takmičenja

NLB ABA liga 2: Borac nakon drame i produžetka savladao Spars, Široki savladao Sutjesku

U derbiju četvrtog kola NLB ABA lige 2, Spars je kao domaćin izgubio od Borca 89:91 nakon produžetka. Borac je odlično otvorio utakmicu i bio je izuzetno efikasan pa je imao vodstvo od 23:27. U drugoj četvrtini imao je tim iz Banja Luke i prednost od +9, ali to nisu uspjeli sačuvati, pa je poenima Gatarića Spars u posljednjoj sekundi meča otišao na poluvrijeme sa rezultatom 45:44. Mučio se Borac u trećoj četvrtini da postigne koš, a pri rezultatu 51:50 Gatarić je pogodio za tri poena, da bi već idući napadam i Buza bio precizan iza linije 6,75 pa je tako Zoran Kašćelan morao zvati minut odmora (57:50). Spars je i nakon minute odmora Boraca, zaigrao još bolje pa je na kraju treći period završen rezultatom 63:57. Borac je bolje ušao u posljednju četvrtinu, a zatim je na oko sedam minuta do kraja svirnut faul u napadu Topoloviću, a Topolović je nakon toga zaradio isključujuću grešku. Borac je to sve iskoristio i stigao do prednosti 66:68. Na oko tri minute prije kraja uspio je Spars stići do izjednačenja 73:73. Ćurevac trojkom donosi prednost Sparsima 76:75, na dvije minute do kraja utakmice. Rezulatat je bio 79:79, a posljednji napad na utakmici imali su Sparsi, izgubili su loptu pa je na kraju Tanasković pogodio u posljednjoj sekundi, a sudije su nakon gledanja snimka poništele koš radi isteka vremena, te je utakmica otišla u produžetak. U produžetku se vidjela velika boraba obje ekipe, a na kraju su više skoncetrisani bili igrači Borca te su na kraju slavili sa 89:91. Najefikasniji u dresu Borca bili su Martin Jaron sa 21 poenom i Dušan Tanasković sa 15 poena, dok su u redovima Sparsa se istakli Nedim Buza sa 25 poena i Aleksa Gatarić sa 17 poena.

Široki je u okviru četvrtog kola NLB ABA lige 2 stigao do pobjede protiv ekipe Sutjeske rezultatom 62:67. Sutjeska je sjajno otvorila ovaj meč u kojem je bila i favoriti. Nakon uvodnih deset minuta imali su prednost od 25:19. Ekipa Širokog je u nastavku zaigrala puno bolje te je do poluvremena uspjela preokrenuti rezultat u svoju korist, a on je glasio 38:42. Obje ekipe su odigrale veoma lošu treću četvrtinu, pogotovo šuterski, jer je postignut ukupno 21 poena (12:8). Nakon četiri minute igre u posljednjoj četvrtini rezultat je bio 55:55. Usjela je ekipa Širokog na manje od dvije minute stići do novog poravnanja 61:61, Sutjeska je imala veoma lošu realizaciju u ovom dijelu meču. Poenima Knighta Široki je došao do prednosti 62:63, Vrbica je preuzeo odgovornost za posljednji napada Sutjeske i promašio je. Nakon toga je svirnut nesportski prekršaj, pa je Široki imao dva bacanja i posjed lopte. Ekipa iz Bosne i Hercegovine je na kraju upisala pobjedu rezultatom 62:67 i tako došla do druge pobjede u sezoni, a Sutjeska do prvog poraza. U redovima pobjdničke ekipe najviše su se istakli Mislav Brzoje sa 18 poena i Ive Ivanov sa 11 poena, dok je kod poraženih najbolji bio Miloš Koprivica sa 20 poena.

(FOTO: ABA league/Dragana Stjepanović)