Vijesti iz reprezentacije (M)

Zmajevi pobjedom nad Portugalom otvorili pretkvalifikacije za OI

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom nad Portugalom u Areni Gliwice je otvorila pretkvalifikacije za Olimpijske igre.

Portugalci bolje započinju meč, u startu ostvaruju pristojnu prednost od 11:4, a prvu četvrtinu zaključili su vodstvom od 24:17. Hitri portugalski bekovi nastavili su stvarati probleme Zmajevima i u drugoj dionici, poveli s devet poena razlike (30:21).

No, uz nešto čvršću igru u odbrani izabranici selektora Adisa Bećiragića ipak uspjevaju istopiti distancu, da bi na poluvrijeme ekipe otišle kod rezultata 40:37 za Portugal.

Treća četvrtina protiče u znaku našeg nacionalnog tima, koji uspjeva napraviti preokret uz nekoliko sjajnih akcija u napadu i još kvalitetniju igru u defanzivi. U posljednji period igre Zmajevi ulaze sa prednošću od 58:54.

Prednost su zatim naši košarkaši održavali do samog kraja meča i konačnih 75:84. Reprezentaciju BiH predvodili su Musa (21 poena), Jusuf Nurkić (17) i debitant Luka Garza (15 poena, 12 skokova). Kod Portugala su se istakli šuteri Lisboa (22) i Williams (19).

Naš tim sutra igra protiv domaćina Poljske, koji je danas savladao Mađarsku.

Portugal – BiH 75:84 (24:17, 16:20, 14:21, 21:26)

PORTUGAL: Brito 8, Lisboa 22, Monteiro 10, Quieroz, Williams 19, Delgado 2, Gameiro, Guerreiro, Relvao 4, Sa 3, Ventura 3, Voytso 2. Selektor: Mario Gomes.

BiH: Garza 15, Gegić 7, Lazić 6, Musa 21, Nurkić 17, Alibegović, Atić 7, Delalić, Halilović 6, Kamenjaš, Vrabac 2, Zahiragić. Selektor: Adis Bećiragić.