Connect with us

Vijesti iz KS BIH

Zmajevi pobjedom na Kipru otvorili kvalifikacije za EP

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je selekciju Kipra rezultatom 66:99 u utakmici prvog kola kvalifikacija za Eurobasket 2025. godine.

Kiprani su bolje ušli u susret. Vezali su tri trojke i poveli sa 11:2. Ostatak četvrtine Zmajevi su odigrali kvalitetnije i vođeni poenima Džanana Muse došli su do vodstva nakon prvih deset minuta od 27:28.

Igra bh. košarkaša nastavila je ići uzlaznom putanjom u drugoj četvrtini. Sredinom ovog perioda Zmajevi su došli do osam poena prednosti (33:41), a na kraju i do dvocifrenog vodstva (38:51).

Izabranici Adisa Bećiragića su kroz cijelu treću četvrtinu držali dvocifrenu prednost. Trojkom Ajdina Penave na nešto više od dvije minute do kraja treće četvrtine naši košarkaši su poveli i sa +17 (56:73), a onda poenima Lazića i Kamenjaša na +19 (56:75).

Kada se u posljednju četvrtinu ušlo sa vodstvom BiH od 56:77, već je bilo jasno ko će doći do trijumfa. Kako se meč primicao kraju, Bećiragić je na parket slao košarkaše sa manjom minutažom. Bez obzira na to, Zmajevi dolaze i do +30 (63:93). Dileme oko pobjednika nije bilo, BiH je ubjedljivo slavila sa konačnih 66:99.

Prvo ime Zmajeva bio je Džanan Musa. Njegov učinak je glasio 26 poena, osam asistencija i pet skokova.  Dobru partiju je pružio i Ajdin Penava (15 poena, četiri skoka, jedna asistencija). Kenan Kamenjaš je imao double-double, skupio je 13 poena, deset skokova, ali i dvije asistencije.

Među Kipranima istakao se Willis. On je ostvario double-double sa 22 poena i 13 skokova, a imao je i jednu asistenciju.