Vijesti iz reprezentacije (M)

Zmajevi nadigrali Izraelce i plasirali se u finale pretkvalifikacija za OI

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u poljskim Gljivicama rezultatom 86:77 savladala Izrael i plasirala se u finale pretkvalifikacija za Olimpijske igre.

Do pobjede su večeras Zmajeve nosili Luka Garza i Jusuf Nurkić, a posebno je blistao prvonavedeni. Izraelci su često udvajali Nurkića, a to je ostavljalo mnogo prostora Garzi, koji ga je znalački koristio.

U finišu se pomenutom dvojcu pridodao i Džanan Musa i zadao završni udarac Izraelu.

U finalu pretkvalifikacija će BiH igrati protiv Poljske, koja je ranije u grupnoj fazi savladala Zmajeve. Meč se igra u nedjelju od 14:15h.

Izrael je nešto bolje otvorio meč pošto su bh. košarkaši promašivali većinu šuteva za tri poena, kojih je bilo mnogo.

Poveo je Izrael sa 13:8, ali nije BiH dozvolila nominalnom gostu da se odlijepi. Trojkom Nurkića nakon šest minuta igre poravnali smo na 15:15.

Potom je Garza pogotkom s linije slobodnih bacanja doveo BiH u vodstvo, ali u finišu prve dionice Zmajevi prave niz grešaka i nakon deset minuta Izrael vodi sa 22:20.

Mnogo bolju odbranu su bh. košarkaši zaigrali u drugoj dionici i ona im je donijela mogućnost da pređu u sigurno vodstvo.

Izrael je preko pet minuta bio bez koša, a za to vrijeme je BiH stigla do 31:22!

Uspjeli su se Izraelci dići nakon time-outa njihovog selektora i uhvatiti priključak, pa je poluvrijeme okončano rezultatom 36:33 u korist BiH.

Na startu drugog poluvremena Izrael stiže do preokreta i vodstva na krilima sjajnog Madara.

Nakon toga ekipe su se smjenjivale u vodstvu i bio je to potpuni rezultatski egal u narednim minutama, a u finišu treće četvrtine sjajno igra Garza i donosi BiH prednost od 52:47.

Potom se Garzi priključuje i Nurkić, koji se probudio i dodatno povećao prednost BiH (59:50).

Na ulasku u posljednjih deset minuta igre BiH ide na dvocifrenu prednost od 63:52. U život je Izraelce trojkom vratio Madar.

Međutim, nisu momci Adisa Bećiragića dozvolili da njihova prednost bude ugrožena, te su uspjeli koliko-toliko mirno privesti meč kraju i slaviti 86:77.

Garza je meč završio s 24 poena, 11 skokova i dvije blokade, dok je Nurkić ubacio 20 poena uz 14 skokova.

I Musa je meč okončao sa 20 poena, a on je svoj doprinos dao u samom finišu meča.

Kod Izraela su raspoloženi bili samo Sorkin (28 poena i 9 skokova) i Madar (24 poena).