Vijesti iz KS BIH

Zmajevi izgubili od Francuske u Mejdanu

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Francuske rezultatom 64:74 u drugom kolu kvalifikacija za Eurobasket 2025. godine. Susret se igrao u tuzlanskom Mejdanu, koji je bio popunjen do posljednjeg mjesta.

Prva četvrtina bila je prilično izjednačena. Izabranici Adisa Bećiragića su u finišu ovog perioda zaigrali bolje i došli do prednosti od 15:9. Francuzi su, potom, sa dvije vezane trojke Sylvaina Francisca i Matthewa Strazela osigurali minimalnu prednost nakon prve dionice (15:16).

I druga četvrtina bila je rezultatska klackalica. Krajem ove dionice Francuzi otišli na šest poena razlike (27:33). No, niti jedna ekipa nije dozvoljavala ozbiljniju prednost, pa su Zmajevi brzo smanjili razliku. Na poluvremenu su gosti vodili sa 32:34, makar Musina trojka sa pola terena uz zvuk sirene nije završila u košu.

Tek u trećoj četvrtini je jedna od ekipa došla do dvocifrene prednosti. Učinili su to francuski košarkaši. Pravili su tada Zmajevi greške, što su Francuzi iskoristili i stigli do +13 (34:47). Na kraju ovog perioda rezultat je bio 48:57.

BiH je odlično otvorila četvrtu dionicu. Poenima koje su postigli Amar Gegić, Edin Atić i Adin Vrabac bh. košarkaši su se vratili u meč i prišli na tri poena zaostatka (54:57). Nisu naši reprezentativci nastavili tu seriju, Francuzi su odbili njihov nalet i ponovo povećali prednost; na nešto manje od tri minute do kraja poenima Guerschona Yabuselea i zakucavanjem Poiriera gosti odlaze na 58:69. Francuzi su, stoga, mirno priveli meč kraju i stigli do trijumfa.

Prvo ime bh. reprezentacije bio je Musa. Postigao je 15 poena, uz po tri skoka i asistencije. Na drugom mjestu je Kenan Kamenjaš (14 poena, šest skokova, dvije asistencije). Dobru partiju pružio je i Atić, koji je ubacio 13 poena, a svom učinku je dodao četiri skoka i dvije asistencije.

Yabusele je bio najefikasniji igrač Francuske (16 poena, devet skokova, tri asistencije). Pratio ga je Poirier – njegov učinak je glasio 13 poena, osam skokova i dvije asistencije.

Zmajevi su sada na omjeru 1-1, dok Francuzi imaju dvije pobjede u isto toliko odigranih susreta.