Vijesti iz reprezentacije

Težak poraz Zmajica od reprezentacije Kanade

Ženska košarkaška reprezentacija BiH poražena je u prvoj utakmici kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo rezultatom 96:64. Četvrta reprezentacija svijeta prema FIBA rang-listi jednostavno je bila prevelik zalogaj za Zmajice.

Kanađanke su odlično otvorile meč, vodstvom od 10:5 u trećoj minuti, da bi zatim trojkom Bridget Carleton stekle prednost od 18:7 dvije minute kasnije. Zmajice nisu imale rješenja za ofanzivne skokove Kanade, a za razliku od 12 poena pogodila je Kayla Alexander (20:8) u šestoj minuti. Izabranice Victora Lapene zatim su bez problema održavale komfornu prednost do kraj prve četvrtine (30:19).

Pogocima Carleton i Achonwe kanadski tim dolazi do vodstva od 35:19 početkom druge dionice, a sjajna Carleton potom je ubacila za visokih 42:33. Ista igračica pogodila je novu trojku za 47:25 u 16. minuti. Tri minute kasnije Kanađanke stvaraju najveću razliku – 53:30. Prvo poluvrijeme zaključeno je rezultatom 57:36 za Kanadu.

U nastavku utakmice nedostajalo nam je agresivnosti, a veoma dugo smo igrali bez ijednog napravljenog faula. Kanađanke su nakon pet minuta igre u trećem periodu došle i do 28 poena prednosti kada je pogodila Natalie Achonwa, a ekipa selektora Gorana Loje u posljednjih deset minuta ušla je sa 24 poena zaostatka (76:52).

Kanada je otvorila četvrtu dionicu serijom od 7:0, a istu smo prekinuli koševima Miljane Džombete nešto više od šest minuta prije kraja utakmice. Na kraju Zmajice su upisale poraz sa 32 poena razlike (). Našem timu je mnogo falila Marica Gajić, a to pokazuje statistika skokova. Kanađanke su imale 38 skokova, a naš tim 16 manje.

U našem timu najefikasnija bila je Nikolina Babić sa 16 poena, dok je Jones dodala poen manje. Kanađanke je do pobjede vodila Caleton sa 28 koševa, šest skokova i tri asistencije, dok je Achonwa dodala 21 koš, osam skokova i šest asistencija.

(Foto: FIBA)