Sjajan nastup košarkašica BiH, savladana Rusija u Orenburgu!

Košarkašice Bosne i Hercegovine  savladale su selekciju Rusije rezultatom 70:69 u prvom kolu kvalifikacije za EuroBasket 2021.

Ruskinje su prije ovog susreta važile za favorita, ali to nisu potvrdile na parketu prepune dvorane u Orenburgu, gdje su ih naše košarkašice savladale.

U prvoj četvrtini susreta naše reprezentativke su pružile sjajnu partiju i prvih deset minuta su riješili u svoju korist rezultatom 19:14. U drugoj četvrtini naše protivnice su zaigrale dosta čvršće u odbrani i uspjele da preokrenu rezultat u svoju korist i na odmor odlaze sa prednošću od sedam poena. Rezultat je glasio 37:30 u korist Rusije.

U trećem periodu naš tim je ponovo pokazao sjajnu igru i uspio da smanji prednost Ruskinja. Predvođene sjajnom Jonquel Jones i Maricom Gajić uz pomoć ostalih suigračica, naš tim je uspio da smanji zaostatak na samo tri poena, 52:49.

Odličnu igru naš tim je nastavio i na otvaranju posljednjeg perioda i serijom 8:3 dolaze do prednosti 57:55. Nakon toga gledali smo dosta neizvjesnu utakmicu u kojoj su naše reprezentativke u potpunosti parirale favorizovanoj Rusiji. Četiri minute prije kraja susreta imali smo prednost od tri poena, 65:62. Tri poena i napad smo imali na ulasku u posljednju minutu susreta, kada je rezultat glasio 67:64. Trojka Jones na 15 sekundi do kraja, dovela nas je na korak do trijumfa, a Ruskinje nisu iskoristile posljednji napad i poražene su rezultatom 70:69.

Naša selekcija narednu utakmicu igra u nedjelju protiv selekcije Švicarske, a taj susret se igra u dvorani Skenderija.

Švicarska i Estonija, naše protivnice u Grupi C, svoj susret igraju od 20 sati.

Rusija: Leshkovtseva 0, Nizamova 6, Shabanova 0, Shilova 6, Vadeeva 18, Anoikina 4, Komarova 0, Levchenko 9, Logunova 6, Namok 0, Razheva 6, Zhedik 12. Selektor: Alexander Kovalev.

Bosna i Hercegovina: Deura 6, Gajić 17, Jones 29, Kapor 10, Vrančić 5, Babić 0, A. Delić 0, N. Delić 0, Džebo 0, Džinić 0, Džombeta 3, Marković 0. Selektor: Goran Lojo.