Connect with us

Prvenstvo BiH (M)

Čelik nadigrao Bosnu Royal u Zenici, Bratunac u neizvjesnom finišu stigao do pobjede nad Mladosti

Košarkaši Čelika  su u okviru 5.kola prvenstva BiH savladali Bosnu Royal rezultatom 93:87.  Sjajno su Zeničani odigrali prvu četvrtinu, Božović i Buza su bili nerješiva enigma za gostujuću odbranu, te su prvi period riješili u svoju korist 23:12. U drugoj četvrtini gosti igraju odlično, posebno u napadu, gdje im je proradio šut. Na poluvrijeme se otišlo pri vodstvu gostiju rezultatom 43:44.  U trećoj četvrtini dosta izjednačena igra, gosti nisu dopuštali da Zeničani naprave veću razliku pred posljednju četvrtinu. Na kraju trećeg perioda na semaforu je bilo 66:64 za ekipu Čelika. Posljednju četvrtinu Čelik otvara sjajno te serijom 11:0 odlazi na 77:64 za domaće. Gostima je nestalo snage u posljednjoj četvrtini, iako su došli na minus četiri na 45 sekundi do kraja, ipak nisu uspjeli da dođu do preokreta, te su Zeničani slavili pobjedu konačnim rezultatom 93:87 (23:12,20:32, 23:20, 27:23) za Čelik. Najbolji pojedinci u redovima pobjedničke ekipe bili su Milivoje Božović s, Nedim Buza i Haris Ćurevac sa po 22 poena. U redovima Bosne Royal Enis Memić je postigao 26, dok je Luka Bulashvili dodao 24 poena.

Ekipa Slobode je „pregazila“ Radnik rezultatom 94:53. Radnik je uspio samo na početku utakmice povesti protiv Slobode, a Tuzlaci su ostatak susreta imali prednost, koja je konstantno rasla. Nisu se zaustavljali ni u četvrtom periodu, tako da su na kraju utakmice došli i do najveće prednosti na utakmici. Tuzlanski klub su do pobjede vodili Davis sa 19 poena i četiri skoka te Alikadić sa 18 poena, tri asistencije i skokom. Sjajan je bio i Durmo sa 13 poena, 14 skokova i četiri asistencije. U poraženoj ekipi Riznić je završio meč sa 14 poena, deset skokova i asistencijom.

Posušje je savladalo Zrinjski (76:54), a domaći su u prvom periodu došli do dvocifrene prednosti u jednom trenutku, ali su gosti u drugoj dionici uspjeli čak nakratko povesti. Ipak, u drugom dijelu utakmice nije bilo dileme ko će slaviti i na kraju je pobjedu odnijelo Posušje. Ramljak je bio prvo ime susreta sa 20 poena, osam skokova i tri asistencije, a pratio ga je Wiggins sa 14 poena i osam skokova, dok je dva poena manje ubacio Caruthers. U redovima Zrinjskog Perković je ubacio 16 poena uz šest skokova, a Pajić 14 poena i dodao devet skokova.

Borac je opravdao ulogu favorita i savladao je Široki Brijeg rezultatom 82:73. Rezultat je bio u egalu sve do finiša prvog dijela kada je Borac došao do dvocifrene prednosti, a na odmor je otišao sa devet poena “viška” (52:43). Banjalučani su imali i prednost od 18 poena u nastavku utakmice, tako da su istu mirno priveli kraju i bez problema došli do trijumfa protiv gostiju iz Širokog Brijega. Janković je vodio Borac do trijumfa sa double-double učinkom. Imao je 22 poena i 11 skokova. Knežević je dodao 17 poena, a kod Širokog Brijega Ivanov je završio meč sa 18 poena, tri asistencije i skokom.

Prava drama viđena u Mrkonjić Gradu, gdje je Mladost ugostila Bratunac. Gosti su na kraju slavili sa 89:91 nakon dramatičnog finiša utakmice, pošto je Miljan Marković uz zvuk sirene promašio šut za tri poena, koji bi značio pobjedu Mladosti. Bratunac je do pobjede nosio sjajni Nikola Ćirković sa 24 poena, a Rauch John Joseph je ubilježio double-double od 13 poena i 13 skokova. Antonio Nelson Wade je postigao 19 poena, Andrija Drašković 18, a Zoran Vilotijević 17. Kod Mladosti su Nemanja Kapetanović i Dejan Ćup ubacili po 19 koševa.

Posljednja utakmica 5. kola prvenstva BiH, Spars – Leotar bit će odigrana u utorak (16.11.2021.) sa početkom od 18:00h.

(Foto: sportsport.ba)