Nesretan poraz od Poljske nakon produžetka

Juniorke Poljske savladale su Bosnu i Hercegovinu rezultatom 87:86 u posljednjoj utakmici trećeg kola Grupe D na Evropskom prvenstvu koje se održava u Sarajevu.

Od samog početka susreta naše košarkašice su bile u prednosti koja je u osmoj minuti susreta iznosila plus sedam, bilo je 17:10 i to zahvaljujući koševima Azre Nikšić. U devetoj minuti Dragana Zubac je postigla treću trojku i odvela našu reprezentaciju na plus devet, bilo je 23:14 da bi se na pauzu između dvije četvrtine otišlo pri rezultatu 23:19 u korist našeg nacionalnog tima iako smo tridesetak sekundi prije kraja imali plus osam, 23:15.

Drugu četvrtinu smo otvorili trojkom Ksenije Mitrić, a onda je trojku pogodila i Marija Kešeljević, pa Mitrić još jednom, te je naša reprezentacija u 13. minuti susreta imala 11 poena prednosti, bilo je 32:21. Ksenija Mitrić je u 15. minuti pogodila još jednu trojku, te smo došli do nove maksimalne prednosti, bilo je plus 14, 37:23. Ipak, Poljakinje su brzo napravile seriju od 8:0 i vratile se na minus šest, bilo je 37:31 što je bila razlika sa kojom se otišlo na odmor, 41:35.

I treći period smo otvorili vrlo dobro, a kako je vrijeme odmicalo naša ekipa je igrala sjajno i povećavala prednost. Tri minute prije kraja treće četvrtine

naša selekcija ima 18 poena prednosti. Na semaforu je stajalo 60:42. Ipak, uporne Poljakinje su ponovo napravile seriju poena i uspijevaju da smanje prednost BiH devet poena na kraju trećeg perioda. Rezultat nakon 30 minuta igre je glasio 60:51.

U posljednjem periodu Poljakinje su se u poptpunosti razigrale i dobrom igrom u napadu i odbrani uspijevaju u potpunosti anulirati prednost naše selekcije i nakon četiri minute igre dolaze do prednosti (63:62). Nakon što smo imali nekoliko loših napada, Zubac trojkom poravnava rezultat na 65:65. Dvije minute do kraja susreta Mitrić postiže trojku i ponovo nas ‘vraća u igru’, jer smo stigli na samo poen zaostatka (69:68), ali Poljakinje brzim poenima stižu ponovo do tri poena prednosti. Imale su Poljakinje dva puta priliku da riješe susret, ali nisu uspjele da riješe čiste kontranapade, pa su Nikšić i Zubac poenima sa linije slobodnih bacanja uspjele da poravnaju rezultat na 71:71, 40 sekundi do kraja susreta. Imale su naše košarkašice priliku stići do pobjede, ali Mitrić nije bila precizna, pa smo gledali produžetak.

Velika borbenost viđena je i u produžetku, a dosta grešaka je višeno sa obje strane pa niti jedna ekipa nije uspjela da stvori veću prednost, iako su Poljakinje imale prednost tokom svih pet minuta igre. Kešeljević je na minutu prije kraja prvo pogodila za dva poena, a potom sjajno asistirala za Kovačevićevu i naša selekcija je nakon dugo vremena ponovo bila u vodstvu (83:82). Ipak, Poljakinje su bile koncentrisanije u završnici i na kraju osstvarile pobejdu rezultatom 87:86.

BIH – POLJSKA 86:87 (23:19, 18:16, 19:16, 11:20, 15:16)

BiH: Kešeljević 14, Mitrić 23, Nikšić 7, Radulović 10, Zubac 24, I.Babić, D. Babić, Božić, Kovačević 4, Peljto, Selimović 4, Šipka

Poljska: Bazan 20, Kosla 15, Kulinska 6, Pszczolarska 15, Ustowska 9, Borkowska 8, Dudek, Kowalska 2, Kurach, Piechowiak 7, Rogozinska 2, Szymkiewicz 3

Naše su košarkašice ovim porazom zauzele treće mjesto u grupi, a sutra je po rasporedu Evropskog prvenstva slobodan dan, dok će se utakmice osmine finala igrati u srijedu.