Vijesti iz KS BIH

Plasman u četvrtfinale će BiH ipak tražiti kroz baraž: Poraz Zmajica od Slovenije

enska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u nevjerovatnoj utakmici 3. kola grupne faze Eurobasketa poražena je od Slovenije sa 81:91.

Nije dobro izgledala igra Zmajica u jednom dijelu ovog meča, tačnije drugoj i trećoj četvrtini, gdje su upale u napadačku krizu, a u odbrani dozvolile preveliki broj otvorenih šuteva Slovenkama, koje su to znale iskoristiti i steći veliku prednost

U jednom trenutku je u trećoj dionci Slovenija imala i 25 poena prednosti, a Zmajice su se probudile u posljednjoj četvrtini i uvele meč u neizvjesnu završnicu. Na kraju ipak nisu uspjele napraviti čudo i završilo je 81:91 u korist Slovenki.

Tako BiH neće na prvom mjestu završiti grupnu fazu, pa je sada očekuje utakmica baraža za ulazak u četvrtfinale Eurobasketa. Tamo je očekuje duel s pobjednikom današnje utakmice Hrvatska – Češka.

Dobro su Zmajice ušle u meč i prvu dionicu dobile sa 25:23, ali onda je uslijedio raspad u drugoj u kojoj su Slovenke trojkama zasule naš koš i napravile veliku prednost te na odmor otići sa vodstvom od čak 37:54.

Nije se mnogo toga promijenilo na početku treće četvrtine, Zmajice su ostavljale dosta prostora Slovenkama na šutu za tri poena, što su one redovno kažnjavale i nisu dozvoljavale djevojkama Gorana Loje da smanje njihovu prednost.

U finišu treće dionice Zmajice prave seriju od 9-0 i smanjuju na 56:72 i tako nagovijestile probleme za Slovenke koje su se, čini se, bile opustile i mislile da je sve gotovo.

Sjajno BiH otvara posljednju dionicu i na krilima Gajić i Jones stižu na -10 (64:74). Potom se razigrala i sjajna Jones koja u potpunosti vraća BiH u igru, pa je na tri i po minute prije kraja rezultat bio 76:80!

Ipak, u posljednjim trenucima meča Zmajice su promašile neke šuteve, Slovenke su se bolje snašle i na kraju slavile trijumf od 81:91.

Marica Gajić je ubacila 28 poena i imala 11 skokova, dok je Jonquel Jones dodala 24 poena i 10 skokova. Kod Slovenki se sa 22 poena istakla Eva Lisec.

Baraž za ulazak u četvrtfinale igra se već sutra, a protivnik BiH će biti bolji iz današnjeg duela Hrvatske i Češke.

Bosna i Hercegovina – Slovenija 81:91 (25:23, 12:31, 21:20, 23:17)

BiH: Nikolina Babić 12, Anđela Delić 4, Miljana Džombeta 1, Marica Gajić 28, Jonquel Jones 24, Melisa Brčaninović, Nikolina Delić, Milica Deura 3, Dragana Domuzin, Matea Tavić 7, Nikolina Džebo 2, Irena Vrančić.

Slovenija: Nika Barić 12, Teja Goršić 3, Tina Jakovina 2, Aleksandra Krošelj 8, Annamaria Preželj 7, Lea Debeljak 2, Shante Evans 5, Zala Friškovec 15, Eva Lisec 22, Teja Oblak 13, Marusa Seničar, Tina Trebec.

(Foto: FIBA)