Vijesti iz KS BIH

Zmajice pretrpjele poraz od Sjeverne Makedonije

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je na Ilidži poražena od strane selekcije Sjeverne Makedonije rezultatom 68:66.

Bio je to meč petog kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, a porazom su Zmajice svele na minimum svoje šanse za plasman na veliko takmičenje. Sada je izabranicama selektora Gorana Loje za drugo mjesto u grupi potrebna pobjeda od 39 ili više razlike nad Njemačkom u posljednjem kolu.

Loše su ušle u meč Zmajice i imale su veliku krizu na startu, pošto šest minuta nisu mogle da postignu koš, pa je to Sjeverna Makedonija iskoristila i stigla do prednosti od čak 15:4.

Probudile su se izabranice u posljednjih minut i po prve četvrtine i to je bilo dovoljno da se vrate u igru (10:15).

U drugoj dionici BiH na krilima Dragane Zubac drži priključak, ali ne uspijeva i da okrene rezultat u svoju korist.

Na ulasku u posljednji minut poluvremena trojkom Stojanovske Makedonke stižu do 30:25.

Na otvaranju drugog poluvremena Zmajice stižu do prvog poravnanja. Hurt je pogodila trojku za 33:33. Do prvog vodstva na utakmici BiH stiže tri minute prije kraja treće dionice.

Tada je trojku pogodila Nikolina Zubac, međutim, uzvratile su Makedonke ekspresno i povele sa 41:40. Počele su tada Zmajice konačno bolje šutirati, ali visok nivo su zadržale i gošće, koje u tom dijelu meča nisu dozvoljavale da opet izgube prednost.

U posljednju dionicu ušlo se s rezultatom 43:49. Pokušavale su sve vrijeme velikom borbenošću Zmajice da preokrenu, a na četirim inute prije kraja stižu na samo poen zaostatka (59:60).

Tada sjajan potez pravi Hurt i pogađa uz faul za vodstvo Bosne i Hercegovine. Potom Amerikanka donosi i +3 našoj selekciji.

Mitrashinovikj je vratila Makedonke i donijela im poravnanje, pa se u posljednjih pola minute ušlo s rezultatom 66:66. Onda Nikolikj pogađa za vodstvo gošći, a na drugoj strani je neprecizna Nikolina Zubac.

Završilo je 66:68 za Makedonke nakon dramatične završnice.