Vijesti iz reprezentacije (M)

Poraz Zmajeva u Češkoj

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u Pardubicama poražena od selekcije Češke rezultatom 93:81.

Bio je to meč 5. kola prve faze kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, a za Zmajeve se ovim porazom nije mnogo toga promijenilo, pošto ih u narednu fazu i dalje vodi trijumf nad Bugarskom u ponedjeljak u Skenderiji.

Treba reći i da je utakmica protiv Češke bila debitantska na klupi BiH za selektora Adisa Bećiragića, a Zmajevi su večeras zaista bili nemoćni.

Oba tima nisu na najbolji način otvorila ovu utakmicu, pa smo na startu vidjeli reviju promašaja. Povela je Češka pogotkom Bohačika nakon dvije i po minute košarke, a prvi poen za Zmajeve postigao je Miralem Halilović s linije slobodnih bacanja.

Vodila je od tada konstantno domaća selekcija, koja na dvije i po minute prije kraja prve dionice stiže i do +8 (18:10).

Priključak tada Zmajevi zadržavaju zahvaljujući Johnu Robersonu, koji ubacuje trojku za 20:15. Martin Peterka je uzvratio na drugoj strani, a bh. košarkaši su zaista u prvoj četvrtini promašili previše šuteva, pa čak i zicera. Šutirali su 5/22 (15 posto) te je rezultat nakon deset minuta bio 24:17.

Druga dionica otvorena je pogotkom Balvina koji je ostao sam na “kapici” reketa, a Zmajevi su nastavili uzimati loše šuteve i promašivati.

Morali su to iskoristiti Česi, koji ubačajima Aude brzo dolaze do dvocifrene prednosti od 31:19. Odgovorio je potom Emir Sulejmanović trojkom za smanjenje zaostatka na devet poena.

Uspjeli su Zmajevi potom pogocima Atića prići i na -7, ali Bohačik potom pogađa trojku i sprječava BiH da istopi prednost domaćina, koji na tri i po minute stiže do maksimalne prednosti od +13 (39:26).

Na kraju se na odmor otišlo s rezultatom 51:36, a šut Zmajeva je nakon dvadeset minuta igre očajnih 9 od 40 (22%).

Nisu najbolje Zmajevi počeli ni drugo poluvrijeme, a iako je Roberson napravio nekoliko jako dobrih poteza, nije sam mogao držati u igri naš tim.

Česi su održavali sigurnu prednost od oko 15 poena razlike, a sredinom treće dionice u probleme s ličnim greškama ulazi kapiten Miralem Halilović, koji pravi svoj četvrti faul.

Trojkom Edina Atića, a potom i pogotkom Amara Gegića za dva BiH je u finišu treće dionice smanjila na 70:58. Činilo se tada da bi u posljednjoj dionici Zmajevi mogli zaprijetiti Česima, ali se to ipak nije desilo.

Češka nije dozvolila da meč uđe u neizvjesnu završnicu i rutinski ga je privela kraju, iako je BiH uspjela da na četrdesetak sekundi prije kraja priđe na -9 (90:81). Hruban je tada ubacio važnu trojku i osigurao Češkoj ubjedljiv trijumf.

Završilo je 93:81.

Balvin je bio najefikasniji na meču sa 19 poena, a Bohačik ga je pratio sa 16. Auda je ubacio 12 poena. Kod Bosne i Hercegovine su najbolji bili Musa i Roberson sa po 16 poena, dok je Halilović dodao 13.