Zmajevi bolji od Finske, sutra protiv Španaca za plasman na Svjetsko prvenstvo

<p>Juniorska reprezentacija Bosne i Hercegovine na korak je do plasmana na Svjetsko prvenstvo. Na&scaron;i mladi ko&scaron;arka&scaron;i danas su porazili selekciju Finske rezultatom 95:72, u utakmici za razigravanje za plasman od 5-8. mjesta na Evropskom prvenstvu u Turskoj, pa će se sutra protiv &Scaron;panije boriti za petu poziciju koja vodi na Mundobasket naredne godine.<br /><br />Očekivalo se da nakon lo&scaron;eg otvaranja utakmice sa Francuskom, Zmajevi danas bolje uđu u meč, &scaron;to su i uradili. Od prvog minuta zaigrali su agresivno i poveli sa 8:0. Vrlo brzo bh. juniori do&scaron;li su i do dvocifrene prednosti – 19:8, ali su Finci koristili svaku na&scaron;u i najmanju gre&scaron;ku, u ovom periodu bili bolji pod ko&scaron;em, pa je nakon deset minute igre rezultat iznosio 22:19 za BiH.<br /><br />Druga četvrtina pripala je na&scaron;oj reprezentaciji. Nakon pogotka Nikole Marića u 12. minutu Zmajevi su imali zalihu od devet poena – 27:19. Finci se, ipak, nisu namjeravali lako predati. Trudili su se da trojkama kazne svaku na&scaron;u gre&scaron;ku, ali ovoga puta protivnik je bio taj koji je jurio rezultat. Na&scaron;i momci su kontrolisali meč, te je nakon odigranih 20 minuta prednost BiH iznosila 14 poena – 45:31.<br /><br />Ako su u prvom poluvremenu Finci i uspijevali da na trenutke ugroze visoko vođstvo na&scaron;eg tima, u trećoj dionici to nije bio slučaj. Izabranici Josipa Pandže bili su bolji i kvalitetniji od rivala i to su pokazali na terenu. Držali su sve konce igre u svojim rukama i u 28. minutu imali i 20 poena prednosti – 62:42. <br /><br />Pred početak odlučujuće, posljednje četvrtine rezultat je iznosio 67:51 za BiH. <br /><br />Zmajevi su se razigrali u posljednjoj dionici i vrlo brzo uvećali prednost. U 36. minutu ona je iznosila čak 21 poen u korist na&scaron;eg tima (81:20). Pobjednik se već tada znao. <br /><br />Izabranike Josipa Pandže jo&scaron; jedan stepenik dijeli od plasmana na Svjetsko prvenstvo naredne godine. Da bi ga preskočili, na&scaron;i momci trebaju sutra od 14.15 časova savladali selekciju &Scaron;panije u utakmici za peto mjesto na Evropskom prvenstvu u Turskoj.<br /><br />Zmajevi, uz vas smo! Sretno!<br /><br /><strong>FINSKA – BOSNA I HERCEGOVINA 72:95 (19:22, 12:23, 20:22, 21:28)</strong><br /><br /><strong>BOSNA I HERCEGOVINA</strong>: Marić 14, Talić 13, Nikolić, Bojović 2, Gegić 16, Čerkezović 5, Čampara 9, Musa 28, Antunović 4, Zovko 4, Kobić.<br /><br /><em>Foto: www.fiba.com</em></p>