Prvenstvo BiH (M)

Spars nakon dva produžetka savladao Široki

Na Ilidži su večeras košarkaši Sparsa i Širokog odigrali jako zanimljivu utakmicu, a nakon drame u finišu i dva produžetka pobjedu je ostvarila sarajevska ekipa.

Poveo je Široki Brijeg na otvaranju derbija 17. kola Prvenstva BiH za košarkaše, ali Spars je odigrao odličnu drugu četvrtinu, koju je dobio čak trinaest razlike, pa je na odmor otišao s prednošću od 41:32.

U nastavku se sarajevski tim ponovo susreo s već uobičajenim problemima koje ima u posljednje vrijeme. Potpuno su pali u trećoj četvrtini i u njoj ubacili samo šest poena. Nije briljirao ni Široki Brijeg, ali uspjeli su gosti da istope prednost domaćina, a onda u četvrtoj četvrtini i da pređu u vodstvo.

Spars je smogao snage da uzvrati udarac i na pet minuta do kraja stiže do 54:54, što je najavilo dramu u samom finišu ovog okršaja.

Amerikanac Caruthers održao je Široki u vodstvu neko vrijeme, ali potom Spars na krilima Durnika i Ramljaka stiže do preokreta. Na ulasku u posljednja dva mintuta meča Čolak pogađa trojku i donosi Širokom vodstvo 59:61, ali je brzo uzvratio Vrbica na drugoj strani i poravnao (61:61).

Poveo je za kratko Spars, ali trojkom Kučana Široki vodi sa 64:66 na 40 sekundi do kraja. Ekspresno je poravnao Vrbica, a do kraja regularnog toka utakmice ostalo je 66:66, pa je pobjednika morao odlučiti produžetak.

Slijedi nova drama. Na pola minute prije kraja prvog produžetka iskusni Marko Ramljak pogađa tricu za vodstvo domaćina od 81:78, da bi zatim Luka Božić izjednačio i dobio dodatno slobodno bacanje, koje je realizovao za 81:82. Sedam sekundi do završetka Remy Abell realizuje jedan od dva penala i s rezultatom 82:82 ekipe odlaze u drugi produžetak.

Novih pet minuta ponudila je ipak nešto drugačiju sliku. Triler je izostao, igrači Sparsa imali su više koncentracije i na koncu savladali Široki sa 98:90.

U redovima pobjedničkog sastava briljirao je Ramljak s double-double učinkom od 24 poena i 11 skokova, pratili su ga Mašan Vrbica i Urban Durnik (po 19 poena). Kod Širokog se istakao Luka Božić s 30 poena.

(Foto: ABA League/Dragana Stjepanović)