Pobjeda Španaca – juniori ostali bez plasmana na Mundobasket

<p>Mu&scaron;ka juniorska reprezentacija Bosne i Hercegovine, nažalost, nije uspjela da izbori vizu za plasman na Svjetsko prvenstvo naredne godine. Na&scaron;i momci poraženi su danas od selekcije &Scaron;panije rezultatom 77:65, u meču za peto mjesto na Evropskom prvenstvu u Turskoj.<br /><br />Na početku susreta izabranici Josipa Pandže pokazali su koliko žele trijumf u dana&scaron;njem meču i plasman na Svjetsko prvenstvo. Već u trećem minutu BiH je imala prednosti od pet poena – 7:2. Vodili su Zmajevi sve do sredine prve dionice, kada su &Scaron;panci dali do znanja na&scaron;im momcima da se neće lako predati. I oni su imali isti cilj, pa su u sedmom minutu stigli do izjednačenja – 12:12, a vrlo brzo su i preokrenuli rezultat u svoju korist. Nakon 10 minuta igre rezultat je iznosio 21:16 za "crvenu furiju".<br /><br />&Scaron;panci su bolje u&scaron;li u drugu četvrtinu. Kontrolisali su igru i u 14. minutu imali zalihu od osam poena prednosti – 30:22. Na&scaron;i momci ponovo su bili prinuđeni da jure rezultat. Nije bilo lako, ulog je bio veliki, a protivnik za respekt. Ipak, Zmajevi nisu dozvolili &Scaron;pancima da se rezultatski odlijepe, pa se na poluvrijeme oti&scaron;lo sa "samo" četiri poena prednosti za protivnika – 38:34.<br /><br />Početak treće dionice ponovo je pripao &Scaron;pancima. U 22. minutu oti&scaron;li su na plus osam – 44:36, pa je Josip Pandža bio prinuđen da zove time-out. Prijao je minut predaha Zmajevima koji su uspjeli smanjizi rezultat na 48:45. Imali su na&scaron;i momci u ovom periodu priliku i da potpuno preokrenu rezultat, ali nije im po&scaron;lo za rukom. Nakon 30 minuta igre rezultat je bio 53:49.<br /><br />Pobjednik meča i putnik na Svjetsko prvenstvo odlučivao se u posljednjih deset minuta. Ali, &Scaron;panci su imali prednost i samim tim bili su mirniji. Smanjivali su na&scaron;i momci rezultat, ali je prednost konstantno bila na strani protivnika. U 35. minutu iznosila je sedam poena – 59:52. Trudili su Zmajevi, ali je nedostajalo agresivnosti. Kada god bi uspjeli da spuste prednost &Scaron;panaca, sopstvenim gre&scaron;kama bi dozvolili protivniku da opet dođe do sigurne prednosti. <br /><br />Bh. juniori zauzeli su &scaron;esto mjesto na Evropskom prvenstvu u Turskoj. Nisu uspjeli da osiguraju plasman na Svjetsko prvenstvo, ali ne treba biti kritičan prema ovim momcima. Oni su nas već jednom obradovali zlatnom medaljom i sigurno je da će, uz ono &scaron;to su pokazali na ovom Eurobasketu, to činiti i u budućnosti na nekom od narednih takmičenja.<br /><br /><br /><strong>&Scaron;PANIJA – BOSNA I HERCEGOVINA 77:65 (21:16, 17:18, 15:15, 24:16)</strong><br /><br /><strong>BOSNA I HERCEGOVINA:</strong> Marić 7, Talić 14, Bojović, Nikolić, Gegić 7, Čerkezović 12, Čampara 3, Musa 13, Antunović 9, Zovko, Kobić.<br /><br /><em>Foto: www.fiba.com</em></p>