Bosna i Hercegovina u četvrtfinalu Evropskog prvenstva u Turskoj

<p>Mu&scaron;ka U18 reprezentacija BiH je u četvrtfinalu Evropskog prvenstva u Turskoj. Na&scaron;i juniori poraženi su večeras u posljednoj utakmici grupne faze takmičenja od selekcije Latvije rezultatom 74:65, pa su zbog lo&scaron;ije ko&scaron; razlike u odnosu na Litvaniju zauzeli drugo mjesto u C grupi Eurobasketa sa dvije pobjede i jednim porazom.</p>
<p>Na početku utakmice nije krenulo dobro za izabranike Josipa Pandže. Latvija je ozbiljnije u&scaron;la u meč, željela je plasman u narednu fazu takmičenja. Sa četiri uzastopne trojke vrlo brzo su do&scaron;li do dvocifrene prednosti, a već u 16. minutu imali su čak 15 u svoju korist – 21:6. Protivnik je u ovom periodu bio dominantan u skoku, imao je čak 12 skokova u odnosu na na&scaron;ih četiri, tako da im je sasvim zasluženo pripala prva četvrtina 29:13.</p>
<p>Početak druge četvrtine donio je dobru igru Zmajeva. Zaigrali su dosta agresivnije, sveli Latviju na samo dva poena za &scaron;est minuta i prednost se istopila. Sani Čampara je pogodio dvije trojke i u 16. minutu BiH je imala samo poen zaostatka – 31:30. Ipak, naspram sebe smo imali iskusnog protivnika koji je koristio svaku na&scaron;u i najmanju gre&scaron;ku. Latvija je imala prednost i nakon prvog poluvremena – 40:33.</p>
<p>U drugo poluvrijeme izabranici Josipa Pandže u&scaron;li su maksimalno ozbiljno. Vidjela se ogromna želja i namjera da u ovoj dionici prelome utakmicu i tako obezbjede plasman među osam najboljih ekipa Starog kontinenta. Igrali su izuzetno agresivno u odbrani, dominirali pod ko&scaron;em i u 25. minutu nakon pogotka Čampare BiH prelazi u vođstvo – 42:40. Latvija je ovu dionicu zavr&scaron;ila sa samo osam postignutih poena, pa je nakon 30 minuta igre rezultat bio 52:48 za na&scaron;u reprezentaciju.</p>
<p>Latvija nije odustajala, pa je posljednju dionicu otvorila serijom 9:0 i tako ponovo pre&scaron;la u vođstvo – 57:52. Pogođao je sa Musa, pogađao je Gegić, ali protivnik je čuvao prednost. Na semaforu je stajalo manje od dva minuta do kraja meča, a Latvija je imala plus sedam u svoju korist – 68:61. Uspjeli su ko&scaron;arka&scaron;i Latvije na kraju da dođu do pobjede, ali im je ona bila nedovoljna za plasman u narednu fazu takmičenja.<br /><br />Sutra je na Eurobasketu slobodan dan, a već u utorak od 20.45 časova na&scaron;e Zmajeve očekuje utakmica četvrtfinala protiv prvoplasirane ekipe iz D grupe, selekcije Francuske.<br /><br />Dečki, vi ste na&scaron; ponos!<br /><br /><br /><strong>LATVIJA – BOSNA I HERCEGOVINA 74:65 (29:13, 11:20, 08:19, 26:13)</strong><br /><br /><strong>BOSNA I HERCEGOVINA:</strong> Marić 2, Talić 2, Bojović, Nikolić, Gegić 14, Čerkezović 5, Čampara 15, Musa 20, Antunović 4, Zovko 3, Kobić.<br /><br /><em>Foto: www.fiba.com</em></p>